Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

2. Seniorský StarDance

26. 11. 2021 17:36:37
V neděli 21.11.2021 se na pražském Žofíně pod záštitou MČ Prahy 1uskutečnilo desetičlenné finále 2. Seniorského StarDance.

Nadace Charty 77 má na svém kontě mimo jiné projekt SenSen - Senzační senioři. Projekt vznikl jako odpověď na demografický vývoj v ČR. Pod slovem senior si lidé často představí člověka, který už nemá co dát a de facto už jen čeká na smrt.

Dnešní šedesáti- , sedmdesáti- , i osmdesátníci zdaleka nejsou jen nemocní, nerudní a nesnášenliví. Mnoho z nich je obdivuhodně vitálních, aktivních a schopných rozdávat zkušenosti i práci pro ostatní. SenSen vytváří neformální spojení lidí, kteří nechtějí jen odpočívat a přijímat cizí pomoc. Více o projektu naleznete zde.

Mezi seniory starší šedesáti let byla vybrána finálová desítka účastníků seniorského StarDance. Tito vybraní jedinci měli šanci naučit se některému ze soutěžních tanců se svými profesionálními protějšky. Tance následně předvedli ve finále v rámci plesu seniorů. Šest odvážných žen a čtyři muži dokázali, že tanec se dá provozovat v jakémkoli věku, a zrovna tak se mu i naučit.

Tentokráte se nedočkáte obvyklých fotografií ani zcela úplných dat. Ač jsem kontaktoval osobu určenou pro PR, odpovědi jsem se nedočkal, a tak tedy mohu použít jen to, co jsem si stačil v rychlosti jako účastník plesu poznamenat.

Finálová desítka byla hodnocena pětičlennou porotou, ve které zasedla Eva Bartuňková, několikanásobná mistryně světa v latinsko-amerických tancích, která zasedla i v porotě StarDance. Druhým tanečníkem v porotě byl Dominik Vodička, účastník letošní StarDance a držitel Ceny Thálie. Dále byl členem poroty radní Prahy 1 pan Burgr a dvě zástupkyně vedení SenSen. Hodnotilo se veřejně jen slovně bez známek a samotné hodnocení bylo tajné. Poté, co odtančilo všech deset párů a uběhnutí krátké přestávky byli oznámeni medailisté.

Jako první se na parketu představila paní Olga Smržová, která předvedla se svým partnerem tanec cha-cha na skladbu Sway. Rytmus byl pomalý, ale o to lepší byl projev paní Olgy. Líbily se mi linie i ostrost pohybů se zvládnutou technikou. V mých očích byl tento tanec nejlepší za všech.

Následoval waltz na skladbu Bohemian Rhapsody v podání paní Dagmar Píšové. Oceňuji snahu a rytmiku. O něco slabší byla energie, nedotažené pohyby a nejistota. Je jasné, že každý účastník má nějaký limit, přes který se nedostane a z tohoto pohledu šlo o víceméně dobře zvládnutý tanec.

Třetí se představila paní Lenka Střížkovská. Zatančila s partnerem paso-doble na nejtypičtější skladbu España Cani. Paso-doble není jednoduchý tanec, i když tak vypadá. Paní Lenka byla trochu atletická a byla na ní vidět nejistota. Oceňuji snahu o hrdé postavení i o dokreslení pohybu.

První muž přišel na řadu jako čtvrtý, pan Milan Kotas zatančil s přidělenou partnerkou valčík. Pan Milan se snažil o pohyb do prostoru, avšak tanec byl poněkud kostrbatý a často s nášlapy na špičku. Po rytmické stránce byl tanec zvládnutý napůl.

V rytmu samby na skladbu Iko, Iko vtrhla na parket paní Jarmila Jablonská se svým partnerem. Líbilo se mi vcelku dobré provedení volt. Potřebný bouncing se vyskytoval v menší míře a zejména provedení obíhaček bylo slabší. Přesto byl tento tanec hodně pohyblivý.

Šestý tanec, druhý soutěžící muž, pan Pavel Bureš předvedl se svou partnerkou waltz. Líbilo se mi provedení pivot, které nejsou jednoduché. Zdvihy ale zůstaly jen u snahy. Přesto bych tento tanec v rámci finále označil za lepší průměr.

Další valčík na skladbu Delilah zatančila paní Marie Mrhálková. Valčík se dnes tančí figurálně, takže zařazení pivot nepřekvapilo. jejich provedení bylo velmi dobré. I paní Marii by slušel větší pohyb do prostoru a o něco víc energie.

První a poslední rumba byla v podání paní Vlaďky Krempové a jejího partnera. Paní Vlaďka měla problém udržet rytmus a pracovat s boky. Líbilo se mi vytažené postavení i snaha o co nejlepší tanec, ač tréma dělala své.

Poslední soutěžní tanec předvedl devátý pár, který tvořil pan Václav Valtr s partnerkou. Jejich valčík nebyl špatný, přesto bych rád viděl lepší linie i techniku kroků. I zde byly k vidění pivoty, které nebyly úplně přesné.

Finálovou desítku uzavřel náhradní pár mimo soutěž, pan Vladimír Černík s partnerkou. Jejich vystoupení bylo ukázkou waltzu a slowfoxu. Na panu Vladimírovi bylo zřejmé, že se tanci dříve věnoval a pokud by soutěžil, musel by soutěž vyhrát.

Porota nakonec určila pořadí medailistů. Bronzovou příčku obsadil pan Milan Kotas, stříbrnou paní Olga Smržová a palmu vítězství si odnesla paní Jarmila Jablonská.

Pro mě soutěž měla deset vítězů. Jistěže lze hodnotit po taneční stránce, udělovat známky a stanovovat pořadí. Tady jde ale o něco úplně jiného. Každý účastník, ať finalista nebo nevybraní přihlášení do seniorského StarDance dokázali, že senior neznamená automaticky člověk nemohoucí. Všichni prokázali aktivitu, snahu naučit se něco, co třeba doposud nedělali.

Říká se, že pokud se starý člověk přestane hýbat, jde to s nám rychle z kopce. Účastníci se vydali do kopce a vím, že každý taneční krok jim pomůže zůstat vitální. Budu věřit, že jim tanec přirostl natolik k srdci, že se ho už nevzdají pokud jim budou síly stačit. Ať vám to tančí!

Autor: Petr Fabera | pátek 26.11.2021 17:36 | karma článku: 12.81 | přečteno: 455x

Další články blogera

Petr Fabera

StarDance XI - 10. večer, finále

Jedenáctý ročník soutěžní taneční zábavné show StarDance se stal minulostí. Česko má nového krále a královnu tanečního parketu.

19.12.2021 v 9:01 | Karma článku: 27.60 | Přečteno: 1352 | Diskuse

Petr Fabera

StarDance XI - 9. večer, semifinále

Soutěžní taneční zábavná show StarDance se chýlí ke svému závěru. Na řadě byl předposlední, devátý, semifinálový večer.

12.12.2021 v 11:01 | Karma článku: 33.05 | Přečteno: 4863 | Diskuse

Petr Fabera

StarDance XI - 8. večer

Soutěžní taneční zábavná show StarDance pokračovala svým osmým večerem. Soutěž předčasně opustil kvůli onemocnění Mirai Navrátil s Lenkou Norou Návorkovou.

5.12.2021 v 11:11 | Karma článku: 31.33 | Přečteno: 6329 | Diskuse

Petr Fabera

StarDance XI - 7. večer, charita pro Paraple

Sedmý večer soutěžní taneční zábavné show StarDance se již tradičně nesl v duchu charity pro Centrum Paraple.

28.11.2021 v 11:41 | Karma článku: 26.47 | Přečteno: 1401 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Encyklopedie středověku — Jacques Le Goff

Jedinečná kniha o středověkých dějinách a mentalitě z pera předních odborníků. Tento výkladový slovník z pera předních světových medievistů je rozsahem i pojetím ojedinělým pokusem představit epochu středověku.

19.1.2022 v 10:54 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 41 |

Karel Sýkora

Epos o Gilgamešovi — sumersky (hudební přednes)

Epos o Gilgamešovi (z původního Bilgames – výhonek stromu mésu, tj. strom života; řecky Gilgamos) je epos z 2. tisíciletí př. n. l. líčící dobrodružství sumerského krále Gilgameše.

18.1.2022 v 12:41 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 38 |

Stanislava Ševčíková

Festival íránských filmů: film Balada o bílé krávě

Navštívila jsem festival íránských filmů, který přibližuje exotické prostředí jedné středovýchodní země, která je současně náboženskou teokraciií. Vládne duchovní vůdce. Na film je možné se dívat i jako na pojetí spravedlnosti.

18.1.2022 v 9:16 | Karma článku: 9.32 | Přečteno: 223 | Diskuse

Jan Lněnička

K zemi hleď!

Film, vznikl v produkci streamovací platformy Netflix, natočil a napsal k němu scénář režisér Adam Mac Kay. Rád bych napsal, že je to karikatura našeho světa, ale není, ukazuje jeho hloupost a omezenost v plné nahotě.

17.1.2022 v 20:25 | Karma článku: 13.14 | Přečteno: 483 | Diskuse

Eva Šamánková

Hra na vraždu

Krásná honosná vila stojící jen malý kousek od moře. Parta přátel, která se tu sešla, aby oslavila svatbu jednoho z nich. Místo veselí však přišla tragédie a smrt. Nyní po roce se znovu scházejí. Budou hrát hru na vraždu...

17.1.2022 v 18:35 | Karma článku: 7.08 | Přečteno: 205 | Diskuse
Počet článků 111 Celková karma 28.07 Průměrná čtenost 3593

Mou celoživotní vášní se stal sportovní (původně nazývaný společenský) tanec. Jsem aktivním tanečníkem, ale tanec, bohužel, není mým živobytím. V roce 2010 jsem se stal finalistou Mistrovství České republiky ve standardních tancích v kategorii Senior II.

Na stránkách revue.idnes.cz jsem v roce 2008 komentoval soutěžní večery StarDance.
 

Počet přečtení všech článků k 19.12.2021:
396794
 
 

Najdete na iDNES.cz