Pondělí 25. května 2020, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. května 2020 Viola

StarDance X - 8. večer

2. 12. 2019 7:13:49
Soutěžní taneční zábavná show StarDance se pomalu blíží ke svému závěru. V sobotu pokračovala již svým osmým večerem.

Minulý týden byl věnován charitě, a tak nikdo ze soutěžících nebyl vyřazen. To se ale změnilo v sobotu, kdy byl znovu plnohodnotný soutěžní večer. Každý z párů předvedl dva soutěžní tance.

Viděli jsme standardní valčík anebo latinskoamerickou rumbu. Jako druhý tanec každý pár předvedl současný nebo scénický tanec. Ten lze hodnotit jen velmi těžko. Je to forma pohybu, která prakticky nemá žádné mantinely. Neexistuje ani předem daná technika, která by se dala hodnotit a brát jako měřítko. Hodnocení takového tanečního projevu je víceméně subjektivní a řídí se pouze souladem s hudbou či dotažením pohybů.

Jak si páry s dvojitou dávkou tanců poradily? Pojďme se podívat na jednotlivé taneční výkony:

Gabriela Koukalová & Martin Prágr

(rumba - Underneath Your Clothes)

Tanec Gabriely a Martina byl na velmi slušné úrovni. Ocenil bych více tance, více figur, přesto byl jejich tanec romantický a technicky zdatný. Oceňuji rytmiku a některé obtížné prvky. Gabriele by slušela větší práce boků a lepší kontakt s parketem. Richard Genzer oceňoval stop-time. Tatiana Drexler pochválila neuvěřitelné tempo vývoje a vytkla malý tlak do parketu. Ten vytýkal i Jan Tománek, který zároveň ocenil dodělávání pohybů. Zdeněk Chlopčík radil víc pracovat celým tělem a neťapkat shora. Porota udělila za předvedený výkon známky 9, 8, 9 a 7, má známka by byla shodná s Tatianou Drexler.

8

Matouš Ruml & Natálie Otáhalová

(valčík - Once Upon a December)

Snový pomalý valčík byl velmi romantický. Stylizace Natálie do panenky z hrací skříňky sice není žádná novinka, ale byla provedena skvěle. Líbilo se mi zařazení figurálních prvků včetně valčíku na místě. Pomalé tempo bylo na škodu, protože Matouš hudbu často předbíhal a navíc měl velmi často chybu v držení těla. Přesto tanec působil lehounce. Tatiana Drexler Matoušovi vytkla předbíhání hudby a shrbenost. Jan Tománek očekával slušný výkon, který se nedostavil a označil Matoušovo držení těla za tristní. Porota ocenila tanec známkami 8, 7, 7 a 6, má známka by byla shodná s Janem Tománkem.

7

Jakub Vágner & Michaela Nováková

(rumba – Shape of My Heart)

Tento tanec nepatřil mezi nejlepší. Figura cucaracha byla zatančena vcelku slušně, stejně jako provedení chůze. Po technické stránce ale toto vystoupení nepatřilo k těm zdařilejším. V tanci bylo až příliš moc kontroly, přesto však Jakubovy pohyby zůstávaly nedotažené. Tanci chyběl větší náboj. Richard Genzer označil Jakubovu práci pánví jako by Horst Fuchs nabízel pánve v teleshopingu. Zdeněk Chlopčík vytkl Jakubovi ohromné přemýšlení nad kroky a nášlapy, které tanci škodilo. Jakub s Michaelou si vysloužili známky 7, 7, 7 a 7, má známka by se nelišila.

7

Veronika Khek Kubařová & Dominik Vodička

(valčík – Waltz of the Roses)

Valčík v podání Veroniky a Dominika byl na velmi vysoké úrovni. Líbilo se mi zařazení figurálních prvků včetně vložených baletních pasáží. Po rytmické stránce se nedá tanci nic vytknout. Technika kroků rovněž nebyla špatná. Přesto se ale chyby našly, zejména u Veroniky nebyl protažený krk a měla chybu v držení ramenou. Richard Genzer děkoval za baletní prvky. Jan Tománek řekl, že Veronika začíná působit jako tanečnice a vytkl chybu v podobě pravého ramene k partnerovi. Porota udělila za tento tanec známky 10, 10, 9 a 9, má známka by se shodovala se Zdeňkem Chlopčíkem.

9

Karel "Kovy" Kovář & Veronika Lišková

(rumba - Shallow)

Karel byl v rumbě poněkud tvrdší. Práce boků byla malá, po technické stránce byl Karel víceméně průměrný. I v této rumbě bylo málo tance. Ani sebezajímavější zvedačka nemůže nahradit kvalitu techniky a pohybu po parketu. Tatianě Drexler se líbila romantická něžnost a nelíbila zejména technika kroků a celé rumby. Zdeněk Chlopčík byl kritičtější. Ocenil procítění a vytýkal práci rukou a zejména ztráty rovnováhy. Karel a Veronika si za rumbu odnesli známky 7, 8, 6 a 7, má známka by se shodovala s oběma krajními porotci.

7

Gabriela Koukalová & Martin Prágr

(scénický tanec - Something Just Like This)

Tanec bez pevných pravidel si Gabriela užívala měrou vrchovatou, avšak i scénický tanec se musí řídit hudbou. Gabriela byla poměrně často se svým partnerem nesynchronní. Některé pohyby zůstávaly nedotažené. Ocenil bych ale uvolněnost s jakou do tance šla. Richard Genzer řekl, že scénický tanec není volná zábava a že to nebylo dotažené. Gabrielu a Martina přirovnal k hravým štěňátkům, která se učí chodit. Jan Tománek řekl, že tanec vyžaduje absolutní kontrolu pohybu, která v tomto tanci chyběla. Porota udělila za předvedený výkon známky 7, 7, 7 a 7, má známka by byla stejná.

7

Matouš Ruml & Natálie Otáhalová

(scénický tanec - Nara - Cold Case Theme)

Tento tanec byl zřejmě tím nejlepším tancem, který Matouš v soutěži předvedl. Vystoupení bylo velmi rytmické, vystihovalo hudbu, pár tanečně odehrál příběh. Matouš by potřeboval víc dotáhnout určité pohyby, aby přivedl tanec k dokonalosti. Richard Genzer označil tanec za skvělý, líbila se mu síla, napětí i propnuté nohy. Zdeněk Chlopčík postrádal víc dotažené akce, v útočných akcích měl být podle něj větší pohyb po parketu. Tento tanec obdržel plným právem vysoké hodnocení 10, 10, 10 a 8, má známka by byla uprostřed.

9

Jakub Vágner & Michaela Nováková

(scénický tanec - Un Jour Tu Reviendras)

Nejznámější skladba z filmu Tenkrát na Západě je pověstná svou romantičností. Tanec za jejího doprovodu vyžaduje něžnost, která ale zůstala někde na půli cesty. Jakub byl až příliš atletický, pohyby pažemi byly často tvrdé. Celkově bylo vystoupení Jakuba nedotažené. Tatiana Drexler postrádala v určitých momentech dynamiku po parketu a emocionální dynamika byla podle ní nedotažená. Jan Tománek ocenil silná gesta. Porota udělila tomuto tanci známky 9, 8, 9 a 7, má známka by byla stejná jako u Zdeňka Chlopčíka.

7

Veronika Khek Kubařová & Dominik Vodička

(scénický tanec - Discombobulate - Sherlock Holmes Theme)

Fantastický nápad přinesl scénický tanec Veroniky a Dominika. Sherlock přichází na místo činu, zaznamenává stopy a náhle se odvíjí celý příběh, který přímo předcházel vraždě. Vše plně korespondovalo s doprovodnou hudbou. Bohužel, občas docházelo od Veroniky k nesynchronnosti, která o něco srazila celkový dojem. Tatiana Drexler byla vtažena do odehraného příběhu. Zdeněk Chlopčík si všiml pasáží, ve kterých byl pár jako jeden člověk i pasáží nepřesných. Pár si odnesl známky 10, 10, 10 a 9, má známka by se shodovala se Zdeňkem Chlopčíkem.

9

Karel "Kovy" Kovář & Veronika Lišková

(scénický tanec - Survivor)

Tanec byl ve zběsilém tempu. Vystoupení bylo plné znázorněné brutality a násilí. Karel byl často nesynchronní, opožďoval se za partnerkou a jeho pohyby byly nepřesné kvůli tempu i nezvládnutí. Jeho gesta byla často nedotažená. Richard Genzer řekl, že ve vystoupení bylo strašně pohybu a že to mělo emoce. Tatiana Drexler prohlásila, že od Karla nečekala předvedenou zuřivost a vytkla mu shrbená záda. Jan Tománek viděl energii a napětí, přičemž obojího bylo až příliš. Zdeněk Chlopčík viděl až přehnané emoce a spoustu nekoordinovaných a nekontrolovaných pohybů. Porota udělila známky 7, 8, 7 a 7, má známka by se shodovala s většinou poroty.

7

Porota svými známkami společně se známkami z minulého týdne stanovila následující pořadí:

1 Veronika a Dominik44+38+391215
2 Matouš a Natálie50+28+381164
3 Gabriela a Martin43+33+281043
4 Jakub a Michaela42+28+331032
5 Karel a Veronika45+28+291021

Hlasování diváků společně se známkami od poroty rozhodlo o tom, že soutěž nezaslouženě opouští pár Gabriela Koukalová a Martin Prágr.

Příští týden bude předposlední, semifinálový večer. Uvidíme standardní slowfox a latinskoamerické paso-doble. O třetím postupujícím do finále rozhodnou diváci svými SMS v rozstřelu.

Logo a fotografie s laskavým svolením: ©Česká televize, 2019

Autor: Petr Fabera | pondělí 2.12.2019 7:13 | karma článku: 29.27 | přečteno: 5387x

Další články blogera

Petr Fabera

StarDance X - 10. večer, finále

Jubilejní desátý ročník soutěžní taneční zábavné show StarDance je minulostí. Král je mrtev, ať žije Královna.

15.12.2019 v 9:53 | Karma článku: 31.78 | Přečteno: 6974 | Diskuse

Petr Fabera

StarDance X - 9. večer, semifinále

Soutěžní taneční zábavná show StarDance pokračovala svým semifinálovým večerem, ve kterém se rozhodlo o složení finálové trojice párů.

9.12.2019 v 8:01 | Karma článku: 30.24 | Přečteno: 4415 | Diskuse

Petr Fabera

StarDance X - 7. večer, charita pro Paraple

Účastníci soutěžní taneční zábavné show StarDance tančili v sedmém, charitativním večeru pro Centrum Paraple.

24.11.2019 v 18:34 | Karma článku: 28.07 | Přečteno: 5614 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Jan Sokol — jak číst filozofické texty?

Jan Sokol je český filosof, překladatel filosofických textů, vysokoškolský pedagog a publicista. Je jedním z výrazných současných českých křesťanských intelektuálů.

25.5.2020 v 7:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 |

Karel Sýkora

Neobjasněná fakta Egypta (dokument)

Se svou 3000 let dlouhou historií patří starověký Egypt k nejimpozantnějším lidským civilizacím. Pomocí nejnovější technologie se pokusíme rozluštit nejznámější egyptské záhady.

24.5.2020 v 20:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 61 |

Karel Sýkora

Petra, Jordánsko

Petra je skalní město a archeologické naleziště v Jordánsku. Od roku 1985 je zařazena na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V Bibli je označováno jako Selá a Arabové mu dali jméno Mojžíšovo údolí.

24.5.2020 v 7:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 |

Richard Mandelík

Něco hudebních ukázek pro radost a tomu viru pro zlost 35

Dnes tedy dle rozvrhu domácí část houslové obce, velmi poučná a plná příjemných překvapení.........

24.5.2020 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 71 | Diskuse

Karel Sýkora

The Smiths — Asleep

The Smiths byla anglická rocková hudební skupina, jež působila v letech 1982–1987. Jádro skupiny tvořil textař Steven Morrissey a kytarista Johnny Marr, dalšími členy byli baskytarista Andy Rourke a bubeník Mike Joyce.

23.5.2020 v 23:12 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 28 |
Počet článků 98 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3521

Mou celoživotní vášní se stal sportovní (původně nazývaný společenský) tanec. Jsem aktivním tanečníkem, ale tanec, bohužel, není mým živobytím. V roce 2010 jsem se stal finalistou Mistrovství České republiky ve standardních tancích v kategorii Senior II.

Na stránkách revue.idnes.cz jsem v roce 2008 komentoval soutěžní večery StarDance.
 

Počet přečtení všech článků k 31.12.2019:
343638
 
 

Najdete na iDNES.cz