StarDance X - 1. večer

13. 10. 2019 16:26:25
Jubilejní desátý ročník soutěžní taneční zábavné show StarDance byl zahájen. Oproti původním plánům přišel na řadu jako první původně zamýšlený večer druhý s názvem "Pocta legendě".

Člověk míní a Pán Bůh mění, praví staré latinské úsloví. Nejinak tomu bylo i teď. Osud zasáhl a z oslavy tvorby a umění letošního jubilanta Karla Gotta se stala vzpomínková akce, která navíc přišla v den posledního rozloučení se zesnulým Mistrem. A aby toho nebylo málo, první soutěžní večer připadl zrovna na den státního smutku.

Produkce se s nečekanou situací vypořádala nejlépe, jak to šlo. Písněmi Karla Gotta a tancem. Někomu se vedlo lépe, někomu hůře. Porota v novém složení hodnotila výkony zatím jen pro forma a nebránila se kritice hned od úvodu. V porotě letos účinkuje Richard Genzer, Tatiana Drexler, Jan Tománek a jako vždy Zdeněk Chlopčík.

Letošní ročník přináší celkem dost novinek a jednou z nich je i to, že se místo obvyklých dvou rytmů, hrály hned tři - valčík, samba a jive. Pojďme se blíže podívat na jednotlivé taneční vykony:

Gabriela Koukalová & Martin Prágr

(valčík - C'est La Vie)

První tanec předvedla Gabriela a Martin. Ocenil bych zejména lehkost s jakou Gabriela odtančila. U Gabriely se občas objevily poskoky a nedokonalé přísuny. Celkově tanec vyzněl poeticky. Richard Genzer řekl, že to bylo trochu ve větru. Tatiana Drexler ocenila dobrou trasu chodidel a poradila uvolnit vršek. Janu tománkovi se líbilo postavení a radil zlepšit plynulost. Zdeňku Chlopčíkovi se to velmi líbilo a vytýkal nekvalitní přísuny na třetí dobu. Porota ocenila výkon známkami 6, 6, 7 a 6, má známka by byla shodná s Janem Tománkem.

7

Xindl X & Markéta Dostálová

(jive - Dotýkat se hvězd)

Xindlovi se toto taneční vystoupení nepovedlo. Byl hodně statický, objevovaly se u něj poskoky a technika nebyla na dobré úrovni. V jivu je nutný vertikální pohyb, který zde chyběl. Ocenil bych alespoň dodržení rytmiky a snahu o pohyb. Tatiana Drexler řekla, že si bude muset na Xindla zvyknout a poradila, aby se Xindl pohyboval i vrškem těla, nejenom spodkem. Jana Tománka bavila Xindlova mimika a konstatoval, že k tanci nedošlo. Porota udělila za předvedený výkon známky 4, 4, 5 a 4, má známka by byla shodná s většinou poroty.

4

Radka Třeštíková & Tomáš Vořechovský

(samba - Lady Carneval)

Samba patří k těm obtížnějším tancům, v podání Radky ale spíše k sambě nedošlo. Objevovaly se u ní poskoky, pohyby byly tvrdé a v sambě vyžadovaný bouncing prakticky neexistoval. Botafogo je vděčná a líbivá figura, ale u Radky absolutně nevyzněla. Po technické stránce to nebylo příliš vydařené vystoupení. Zdeněk Chlopčík konstatoval, že Radka zamrzla, nebyla to samba, ale jen kroky. Richard Genzer podotkl, že tanec je i pro radost. Radka s Tomášem si za předvedený výkon vysloužili známky 7, 4, 5 a 3 má známka by byla shodná s Tatianou Drexler.

4

Jakub Vágner & Michaela Kuba Vágnerová

(valčík - Když milenky pláčou)

Jakub mě velice příjemně překvapil, i když by potřebovaly jeho kroky změkčit a zpřesnit přísuny, jeho vystoupení bylo po technické stránce dobré a ocenil bych i měkkost v rukou. Chvílemi byl jeho tanec trochu tvrdší, ale dá se to přisoudit trémě z prvního vystoupení. Tatiana Drexler řekla, že by to mohlo jít, a že Jakub vypadal elegantně, ale občas byl tvrdý a nejistý. Zdeněk Chlopčík řekl že na něj to působilo jistě a elegantně. Jakub s Michaelou si za valčík odnášejí od poroty známky 6, 6, 6 a 6, má známka by se nelišila.

6

Miroslav Hanuš & Adriana Mašková

(jive - Ptačí nářečí)

Jestli mě překvapil Jakub Vágner tak Miroslav mě překvapil ještě více. Energie s jakou vtrhl na parket byla obdivuhodná, bohužel chyběl mu nutný vertikální pohyb, takže vypadal spíše jako žák tanečních, kdy nohy šlapou strašně rychle, ale tělo se vůbec nepohne. U Miroslava došlo i k poměrně velkému výpadku ze sestavy. Richard Genzer řekl, že to byla hlavně energie a Miroslav vypadal jako rozzuřený lachtan. Tatiana Drexler řekla, že Miroslav má rytmus v těle a vytkla zkažení kroků. Jive vynesl Miroslavovi a Adrianě známky 7, 7, 6 a 6 má známka by byla shodná se Zdeňkem Chlopčíkem.

6

Veronika Khek Kubařová a Dominik Vodička

(samba - Včelka Mája)

Toto vystoupení bylo rozporuplné. Veronika ukázala vcelku dobrou práci boků, ale velice špatné provedení volt, chybějící bouncing a po technické stránce ne příliš zdařilý výkon. Rytmika byla místy dobrá, ale většinou spíše horší. Zdeněk Chlopčík ocenil pěknou choreografii a vytkl velké chyby v rytmice. Tatiana Drexler řekla, že Veronika byla od pasu nahoru výborná, ale potřebuje posílit nohy. Včelka Mája přinesla Veronice s Dominikem známky od poroty v hodnotách 7, 5, 6 a 5, má známka by byla shodná s Tatianou Drexler.

5

Tonya Graves & Michal Bureš

(jive - Trezor)

Ve výběru písní Karla Gotta nesmí chybět dnes již kultovní skladba Trezor, kterou proslavil film Pelíšky. Co říct k výkonu Tonyi? Její tanec nebyl dobrý, objevovaly se poskoky, po technické stránce to vůbec nebylo vydařené představení. Nedá se upřít energie a radost z tance, ale to k tanci nestačí. Je nutná I technika, která u Tonyi chyběla. Richard Genzer vytkl ztuhlost a chybějící rotaci v těle. Jan Tománek poznamenal, že Tonya má rytmus v těle ale k jivu nedocházelo. Porota udělila známky 5, 4, 6 a 4, má známka by byla stejná jako u Zdeňka Chlopčíka.

4

Matouš Ruml & Natálie Otáhalová

(samba - Korunou si hodím)

Matouš mě velice příjemně překvapil. Byl pohyblivý, bouncing měl na velice slušné úrovni a pracoval boky. Občas se objevily drobné nedostatky s rytmem. Po technické stránce patřilo toto vystoupení k těm lepším. Myslím, že Matouš by mohl patřit mezi favority soutěže. Zdeněk Chlopčík ocenil energii a řekl, že to vypadalo jako samba. Zároveň vytkl spoustu kroků před hudbou. Tatiana Drexler byla nadšená a vytkla pár kroků přes patu. Porota ocenila předvedený výkon vysokými známkami 8, 8, 7 a 5, má známka by se shodovala s Tatianou Drexler.

8

Nora Fridrichová & Jan Kohout

(jive - Zůzi)

Jive se Noře příliš nevyvedl. Vypadala velice těžkopádně, měla spoustu nedostatků v technických oblastech, nedotažené pohyby. Potřebovala by odlehčit jednotlivé kroky, přidat energii do většího vertikálního pohybu a zlepšit nasazení. Ke konci tance Noře docházel dech. Richard Genzer řekl, že vystoupení mělo energii, ale kotníky se nepotkaly. Jan Tománek ocenil snahu o základní pohybovou akci a vytkl Noře problém s fyzičkou. Porota ohodnotila tento tanec známkami 5, 4, 7 a 5, má známka by se shodovala s oběma krajními porotci.

5

Karel "Kovy" Kovář & Veronika Lišková

(valčík - Srdce nehasnou)

Poslední skladba Karla Gotta s jeho dcerou Charlottou ukončila stylově tento večer. Karel se velice snažil, ale v jeho tanci se objevovaly poskoky, tvrdé držení v páru a celkově byl tanec uhoněný a neuvolněný. Karel také často zvedal ramena. Zdeněk Chlopčík prohlásil, že to bylo uskákané a uhopsané. Jan Tománek ocenil slušné postavení a dobrý pohyb. Tatiana Drexler souhlasila se Zdeňkem. Richard Genzer označil Karla za jednoho z favoritů soutěže. Porota udělila za tento výkon známky 8, 7, 8 a 6, má známka by byla o stupínek nižší kvůli křečovitému držení.

5

Porota svými známkami stanovila následující pořadí:

1Karel a Veronika29
2Matouš a Natálie28
3Miroslav a Adriana26
4Gabriela a Martin25
5Jakub a Michaela24
6Veronika a Dominik23
7Nora a Jan21
8Tonya a Michal19
Radka a Tomáš19
9Xindl X a Markéta17

Příští týden by se měly tančit tance, které měly původně zaznít v prvním večeru. Bohužel, moderátoři neprozradili o jaké tance půjde, a vzhledem ke zmatku, které způsobilo úmrtí Karla Gotta, ani produkce na oficiálních stránkách tyto tance neuvádí. Nechme se tedy překvapit.

Dodatek: Česká televize opravila program druhého večera. Tančit se bude waltz, tango a cha-cha.

Logo a fotografie s laskavým svolením: ©Česká televize, 2019

Autor: Petr Fabera | neděle 13.10.2019 16:26 | karma článku: 32.30 | přečteno: 8639x

Další články blogera

Petr Fabera

StarDance X - 5. večer

Soutěžní taneční zábavná show StarDance pokračovala svým pátým večerem. Tento večer byl zvláštní tím, že nebyl tématický. Na konci večera soutěž opustil další pár.

10.11.2019 v 16:39 | Karma článku: 34.13 | Přečteno: 6414 | Diskuse

Petr Fabera

StarDance X - 4. večer

Čtvrtý večer soutěžní taneční zábavné show StarDance se nesl ve znamení pohádek. Který pár soutěž opustil na osmém místě?

3.11.2019 v 13:04 | Karma článku: 33.85 | Přečteno: 6492 | Diskuse

Petr Fabera

StarDance X - 3. večer

Soutěžní taneční zábavná show StarDance pokračovala svým třetím večerem. K vidění byly tance samba, paso-doble a quickstep. Kdo soutěž opustil jako druhý?

27.10.2019 v 17:43 | Karma článku: 30.27 | Přečteno: 3014 | Diskuse

Petr Fabera

StarDance X - 2. večer

Soutěžní taneční zábavná show pokračovala druhým večerem. Po večeru Karla Gotta nastalo první loučení se soutěží.

20.10.2019 v 14:20 | Karma článku: 32.61 | Přečteno: 6228 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Sitz im Leben

V biblistice, konkrétně v biblické kritice se často užívá „Sitz im Leben“, tohle spojení pochází od Hermanna Gunkela, což byl německý teolog.

14.11.2019 v 6:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 |

Karel Sýkora

Hořko-sladký židovský vtip

Židovský humor je druh humoru, který je zakořeněný v tradici judaismu a datuje se již od dob Tóry a Midraše.

13.11.2019 v 8:36 | Karma článku: 7.77 | Přečteno: 108 |

Jiří Turner

Nad Prahou zazářil půlměsíc

Přestože Měsíc dnes dospěje do fáze úplňku, dostala se malá část Prahy pod vliv půlměsíce. Jsou tací, které by tato skutečnost přiměla bít na poplach, ale jsou i tací, kteří si bez předsudků dovedou užít kontakt s jinou kulturou.

12.11.2019 v 11:04 | Karma článku: 10.44 | Přečteno: 549 | Diskuse

Richard Mandelík

Atrium od srpna do října 2019

Zdá-li se čtenářstvu titulek neobvyklý z hlediska času, řekněme si, je zde je od léta zajímavého málo a přitom také řada nepříjemností. Listopad už bude ucelený.

12.11.2019 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 41 | Diskuse

Karel Sýkora

Hooverphonic — Eden

Zahradu Eden popisuje kniha Genesis jako místo, ve kterém žili Adam a Eva od svého stvořeni Hospodinem až do svého vyhnání. Kniha Genesis neudává žádné informace o poloze zahrady, kromě toho, že se nachází na východě.

12.11.2019 v 5:47 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 34 |
Počet článků 93 Celková karma 28.11 Průměrná čtenost 3368

Mou celoživotní vášní se stal sportovní (původně nazývaný společenský) tanec. Jsem aktivním tanečníkem, ale tanec, bohužel, není mým živobytím. V roce 2010 jsem se stal finalistou Mistrovství České republiky ve standardních tancích v kategorii Senior II.

Na stránkách revue.idnes.cz jsem v roce 2008 komentoval soutěžní večery StarDance.
 

Počet přečtení všech článků k 13.11.2019:
312947
 
 

Najdete na iDNES.cz