StarDance IX - 8. večer

4. 12. 2018 7:59:59
Soutěžní taneční zábavná show StarDance dospěla do "čtvrtfinále". Soutěžící páry předvedly po dvou tancích. Komu zůstal Černý Petr a musel soutěž opustit?

Sedmý večer se nesl ve znamení charity pro Centrum Paraple. Soutěžní páry se rozrostly na trojice o vozíčkáře a předvedly freestyle. Při této příležitosti se v pořádané sbírce vybralo přes 15 milionů korun.

Zatímco před týdnem nikdo soutěž neopouštěl, tentokráte se už vyřazovalo. Bodové zisky z minulého týdne se přičetly k hodnocení osmého večera. Na páry čekaly dva tance, po jednom tanci standardním a latinskoamerickém. V průběhu večera jsme mohli vidět paso-doble, quickstep, rumbu a valčík. Jak se páry vypořádaly s dvojitou náloží? Pojďme k jednotlivým tanečním výkonům:

1. část

Jiří Dvořák & Lenka Nora Návorková

(paso-doble - 5. symfonie, Osudová)

Ke správnému paso-doble patří i patřičná muzika, která navodí atmosféru "corrida de toros". Zvolená hudba tanci neodpovídala a zbytečně srážela celkový dojem. Líbilo se mi napětí v těle, velmi slušná technika a dotažení pohybů do tzv. teček. Postrádal jsem větší dynamiku, a to rozhodlo, že tanec ode mě nedostane maximum. Václav Kuneš řekl, že za něj skvělé, Tatiana Drexler, že tanec byl po většinu času překrásný, Radek Balaš ocenil vynikající choreografii a Zdeněk Chlopčík vyčítal stále stejnou energii bez dynamiky, což neodpovídalo hudbě. Porota udělila známky 9, 9, 9 a 6, shodl bych se s většinou poroty.

9

Veronika Arichteva & Michal Necpál

(quickstep - Freedom)

První standard večera předvedli Veronika s Michalem. Líbila se mi především lehkost kroků, rytmika i technika byly na vcelku slušné úrovni. Veronika by měla zlepšit kopy, které byly málo energické. Zatímco polka hopsy byly dobré, tipple přeměny byly slabší. Tatiana Drexler ocenila lehkost a vytkla absenci kontaktu v páru. Radek Balaš označil tanec za namlouvací quick kanárků a vytýkal rytmické chyby, které se promítly do dynamiky. Pár si odnesl známky 8, 7, 7 a 7, tentokrát bych se shodl s Václavem Kunešem.

8

David Svoboda & Veronika Lálová

(rumba - Thinking Out Loud)

Davidova rumba byla příliš atletická. David měl tvrdé kroky, potřeboval by je vyměkčit. Ani napětí v těle nebylo zrovna nejlepší. Ve figuře cucaracha by David měl mít pružnější boky. Václav Kuneš řekl, že se David velmi zlepšil, Zdeněk Chlopčík byl o poznání kritičtější. Řekl, že v tanci triky nefungují a že viděl nejistotu v základních krocích a špatnou rovnováhu. David s Veronikou si vytančili známky 8, 7, 7 a 6, shodl bych se s většinou poroty.

7

Daniela Písařovicová & Michal Mládek

(paso-doble - Fiddler On the Roof)

Druhé paso-doble večera na netradiční hudbu a znovu to byl rušivý element. Daniele by slušelo větší napětí v těle, technika byla vcelku ucházející a Daniela byla místy příliš tvrdá. Oceňuji zvládnuté tempo druhé části tance. Václava Kuneše předvedené paso-doble neoslovilo, Radka Balaše fascinovalo, z čeho se dnes dá udělat paso-doble. Daniela s Michalem obdrželi od poroty známky 7, 6, 8 a 8, má známka by byla uprostřed hodnocení poroty.

7

Pavla Tomicová & Marek Dědík

(quickstep - I Wanna Be Like You)

První část večera zakončil quickstep Pavly a Marka. Poprvé v historii StarDance došlo v přímém přenosu k pádu soutěžícího. Pavla nedostatečně přenesla váhu a při nášlapu uklouzla. Jejímu quickstepu především chyběl quickstep. Byla těžkopádná a technika byla nevalná. Tatianě Drexler se líbilo, že to Pavla dělá zábavným, Zdeněk Chlopčík konstatoval, že to bylo zábavné, ale chtěl vidět víc quickstepu. Porota udělila známky 7, 6, 6 a 6, shodl bych se s většinou poroty.

6

2. část

Jiří Dvořák & Lenka Nora Návorková

(quickstep - Fairytale)

Pohádka v hudbě i v tanci. Tak by se dal označit Jiřího quickstep. Technicky velmi zdařilý tanec s rytmem, lehounký a hravý. Ocenil bych i povedené držení, jen by Jiří potřeboval vylepšit postavení hlavy. Václav Kuneš chválil dotažení pohybů a smekl pomyslný klobouček. Radek Balaš chválil, že pár dává stylu tance vždy to, co je pro ten který tanec nejcharakterističtější a ocenil taneční souhru. Jiří s Lenkou si vysloužili známky 10, 9, 9 a 9, shodl bych se s většinou poroty.

9

Veronika Arichteva & Michal Necpál

(paso-doble - España Cani)

Drama při večeři s domácím násilím zakončené vraždou muže týranou ženou. Úchvatný začátek v podobě solničkového boje vyústil do vcelku zdařilého tance. Technika byla docela ucházející, občas o něco horší. Napětí bylo doslova hmatatelné. Flamengové poklepy si zasloužily lepší provedení, ale emocionální náboj byl ohromný. Rytmické chyby jsem nezaznamenal. Václavu Kunešovi chyběla větší odvázanost. Zdeněk Chlopčík pokračoval v celovečerní kritice a pár sepsul slovy "choreo pěkné, ale nevěřil jsem vám, byla to faleš". Pár si odnesl známky 8, 9, 9 a 7, pro mě šlo o nejlepší tanec večera a shodl bych se s Tatianou Drexler.

9

David Svoboda & Veronika Lálová

(valčík - What's new, Pussycat)

David s Veronikou si odskočili z Matějské pouti a vzali si s sebou koně z kolotoče a střelnici. Tanec ale už tak veselý a radostný nebyl. Dá se ocenit rytmika. Valčík vpravo ještě, i přes Davidovo nahrbení, šel. Valčík vlevo ale David technicky nezvládl. Platí zásada, že první krok vpřed je vždy rovně a přes patu. David chodil přes špičku s vytočenou nohou, což mu bránilo v pohybu do prostoru. Stejnou chybu vytýkala i Tatiana Drexler. Radek Balaš označil Davida jako tanečního desetibojaře, ačkoliv devátý a desátý tanec bude na pořadu až za týden. Porota ocenila výkon známkami 9, 7, 9 a 8, opět bych se shodl s Tatianou Drexler.

7

Daniela Písařovicová & Michal Mládek

(quickstep - Valery)

Na tomto tanci oceňuji především lehkost a zařazení charlestonu. Líbily se mi i krokové variace. Po technické stránce byl Danielin quickstep vcelku zdařilý, jen by potřebovala vylepšit práci hlavou. Tatiana Drexler litovala, že chvílemi pár září a chvílemi padá o level níž. Zdeněk Chlopčík měl zřejmě kritický den, a tak i když ocenil hodně quickstepu, vytýkal křeč v postavení a odklon byl pro něj "nic moc". Daniela s Michalem si vysloužila známky od poroty v hodnotách 7, 8, 8 a 7, shodl bych se s prostředními porotci.

8

Pavla Tomicová & Marek Dědík

(paso-doble - Habanera, Carmen)

Poslední tanec večera bylo paso-doble opět na ne zrovna tradiční, nicméně vcelku odpovídající hudbu. Dá se ocenit rytmika. Pak už ale převažují zápory. Často nedotažená gesta, těžkopádnost. I když je paso-doble pochod, tak se nechodí jako po ulici, chyběla tanečnost. Napětí bylo jen v rukou a provedení šátků prachbídné. Zrovna šátky a jejich provedení mě učil Zdeněk, a tak jsem byl zvědav na jeho hodnocení. A tady mi spadla brada. Zdeněk Chlopčík pominul všechny chyby a řekl, že to bylo nádherně zahrané a pro něj absolutní. Radek Balaš souhlasil se Zdeňkem, Tatiana Drexler označila tanec za úžasný a pro Václava Kuneše to bylo úplně perfektní. Asi jsem viděl jiné paso-doble... Porota udělila neadekvátně vysoké známky 10, 9, 10 a 10, zde s porotou doslova bytostně nesouhlasím.

6

Porota svými známkami stanovila následující pořadí:

1Jiří & Lenka34+33+371045
Pavla & Marek40+25+391045
2Veronika & Michal39+29+331014
3David & Veronika37+28+33983
4Daniela P. & Michal34+29+30932

Zde si neodpustím poznámku. Absolutně nechápu, proč porota předvedla u posledního tance tak neprofesionální výkon. Je v pořadu proto, aby hodnotila tanec po profesionální stránce, podle techniky a tanečních pravidel. Na hodnocení přes emoce jsou diváci, kteří posílají své SMS. Zaráží mě to zejména u Zdeňka Chlopčíka, který je schopen vytknout výraz mrtvoly nebo špatně zvednutou ruku a najednou jakoby neviděl žádnou z chyb a hodnotí podle míry zábavnosti? Jak to musí vnímat ostatní páry, které tančí mnohem kvalitněji a jsou jim vytýkány drobné taneční prohřešky? Pak jsou zmatení i diváci, kteří postrádají taneční znalosti a ani se, coby laici, nedozvědí, v čem byl onen tanec tak "úžasný". Poprvé za devět ročníků musím konstatovat, že mě hodnocení poroty absolutně zklamalo a porota fatálně selhala.

Hlasování diváků společně se známkami od poroty rozhodlo o tom, že soutěž nespravedlivě opouští pár Daniela Písařovicová a Michal Mládek.


Příští večer uvidíme zbývající tance - sambu, tango, jive a slowfox. Příště se rozhodne o tom, kdo si zatančí finále.

Logo a fotografie: ©Česká televize, 2018

Autor: Petr Fabera | úterý 4.12.2018 7:59 | karma článku: 30.01 | přečteno: 1871x

Další články blogera

Petr Fabera

StarDance IX - Finále

Devátá řada soutěžní taneční zábavné show je minulostí. Tři páry se ve finále utkaly o titul Král a královna tanečního parketu.

17.12.2018 v 11:59 | Karma článku: 31.40 | Přečteno: 5702 | Diskuse

Petr Fabera

StarDance IX - 9. večer, semifinále

Soutěžní taneční zábavná show má za sebou semifinále a poslední vyřazování. Kdo se za týden utká o titul Král a královna tanečního parketu?

10.12.2018 v 15:14 | Karma článku: 36.78 | Přečteno: 4733 | Diskuse

Petr Fabera

StarDance IX - 7. večer, charita pro Paraple

Taneční soutěžní zábavná show StarDance měla na pořadu již tradiční charitativní večer pro Centrum Paraple. Soutěžící páry se rozrostly na trojice za účasti vozíčkářů.

26.11.2018 v 10:34 | Karma článku: 20.88 | Přečteno: 1716 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Jan Šprincl – O latině

Jan Šprincl byl brněnský klasický filolog, překladatel a propagátor živé latiny. Překladu se věnoval jak teoreticky, tak také prakticky – sám překládal díla antických autorů do češtiny, ovšem také české básníky do latiny.

18.12.2018 v 11:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 |

Karel Sýkora

Otevřený dopis rektora UP Jaroslava Millera generálnímu řediteli Českého rozhlasu

Vážený pane generální řediteli, s rozčarováním a pochybnostmi sleduji dění posledních měsíců a dnů v Českém rozhlase.

18.12.2018 v 7:44 | Karma článku: 7.80 | Přečteno: 205 |

Vít Košťál

Tak nám zabili Vánoce...

Po kolena ve sněhu se brodím lesem, je tma, v dálce vidím světlo. Konečně lidské obydlí, konečně civilizace. Zdolávám poslední metry, už vidím obrysy stavení... Ale co to? To není dům, to je chlév?

17.12.2018 v 20:41 | Karma článku: 15.29 | Přečteno: 474 | Diskuse

Emilie Moláčková

Mladý skladatel Lukáš Sommer se představí v sólovém autorském kytarovém koncertu v Americe

Český hudební skladatel a kytarista Lukáš Sommer vystoupí dne 16. ledna 2019 na MilleniumStage v Kennedy Center for the Performing Arts ve Washingtonu.

17.12.2018 v 20:10 | Karma článku: 5.13 | Přečteno: 107 | Diskuse

Petr Fabera

StarDance IX - Finále

Devátá řada soutěžní taneční zábavné show je minulostí. Tři páry se ve finále utkaly o titul Král a královna tanečního parketu.

17.12.2018 v 11:59 | Karma článku: 31.40 | Přečteno: 5702 | Diskuse
Počet článků 86 Celková karma 29.21 Průměrná čtenost 3199

Mou celoživotní vášní se stal sportovní (původně nazývaný společenský) tanec. Jsem aktivním tanečníkem, ale tanec, bohužel, není mým živobytím. V roce 2010 jsem se stal finalistou Mistrovství České republiky ve standardních tancích v kategorii Senior II.

Na stránkách revue.idnes.cz jsem v roce 2008 komentoval soutěžní večery StarDance.
 

Počet přečtení všech článků k 17.12.2018:
269071
 
 

Najdete na iDNES.cz